Batuut on suurepärane vahend trenni tegemiseks ja lastele mängimiseks. Kuid valik on väga mitmekesine ja enda jaoks sobivaima otsimisel võib tekkida terve hulk küsimusi. Kas osta batuut võrguga või ilma? Missugune on parim laste batuut? Kas erinevad tarvikud nagu batuudi turvaäär või batuudi kate on vajalikud või saab ka ilma nendeta hakkama? Et asi oleks selgem, toome siinkohal välja, mida enne batuudi ostmist kindlasti tasuks tähele panna.
1. Erinevad tüübid.
Esmapilgul võivad batuudid tunduda kõik enam-vähem ühesugused. On nad ju kõik mõeldud üles alla hüppamiseks. Kuid sellegipoolest varieeruvad nad suuresti kuju, disaini, hinna ja kvaliteedi poolest ning sellest tulenevalt on neil ka erinev otstarve. Niinimetatud harrastusbatuudid on mõeldud lõbusaks ajaveetmiseks, või stressi maandamiseks. Teised aga on disainitud eelkõige sportlastele, mistõttu treenimata tavakasutajale pole nad soovitavad. Seega, enne ostmist tasub mõelda, kes ja kuidas batuuti kasutama hakkab ja kui vilunud ta on. Koduseks kasutamiseks sobivad ideaalselt Home4you batuudid (lisaks tooteid mööbel ja sisustus kategoorias).
2. Nelinurkne või ümmargune?
Batuudi kasutusomadused sõltuvad suuresti nende kujust. Nelinurksed batuudid olid algselt disainitud professionaalsetele sportvõimlejatele. Kuid nüüd on neid võimalik osta ka oma koduõuele ja kuju poolest sobituvad nad hästi aianurka ning ei võta väga palju ruumi. Vähem kogenud hüppajatel, ja eriti lastel, tuleks aga nendega ettevaatlik olla, sest nelinurksete batuutide vedrustus tagab suurema tõukejõu kui ümmargused. Kui kasutaja ei vali oma maandumiskohta hoolikalt ja satub hüppemati ääre lähedale, siis ootamatu tagasipõrge võib põhjustada kukkumise ja viia vigastuste tekkeni. Veel üheks nelinurksete batuutide miinuspooleks on nende kõrgem hind võrreldes teiste mudelitega.
Maailmas enimmüüdud mudelid on ümmarguse kujuga 4,3-meetrise läbimõõduga batuudid. Nad maksavad vähem ja sobivad suurepäraselt koduõuele, kui eesmärk on lihtsalt veidi lõbusalt aega veeta. Kuna nad ei ole ehitatud keerukate saltode harjutamiseks, siis sobivad nad hästi igas vanuses inimesele, kes soovib natuke oma keha liigutada. Lisaks rahakotisõbralikkusele on põhjust ümmarguse kujuga batuute eelistada ka nende ohutuse tõttu. Ringjalt asetatud keerdvedrud suunavad hüppajat tagasi hüppemati keskosa poole, mistõttu oht üle ääre kukkuda on tunduvalt väiksem kui nelinurksetel batuutidel, kus seda efekti ei ole ja rõhku on pandud eelkõige suure kõrguse saavutamisele. Soovitame enne ostmist lugeda erinevaid infoallikaid, näiteks Walkmart on teinud ülevaatliku artikli batuutide valikust (artikkel inglise keeles).
3. Batuudi tarvikud.
Kui pidada silmas turvalisust, siis parimaks valikuks on kahtlemata ümmargune batuut võrguga. Lahtisel batuudil hüppamisega kaasneb oht maha kukkuda ja viga saada, kui hüppaja ei ole veel eriti vilunud. Ja kui tegemist on mänguhoos lastega või kui batuuti kasutavad üheaegselt mitu inimest, siis õnnetuse juhtumine on enamasti vaid aja küsimus. YouTube on täis naljakaid videoid sellistest äpardustest, kuid mõnikord võivad need lõppeda päris tõsiste vigastustega nagu luumurrud, peapõrutused ja liigesenihestused.
Õnneks ei pea tõsiste põrutuste pärast muretsema, kui soetada batuut võrguga. Paljudel batuutidel on võrk juba komplektis sees, kuid seda saab alati osta ka eraldi. Batuuti ääristav turvavõrk, mis kinnitatakse klambritega batuudi jalgade külge, hoiab ära maha kukkumise ja kõik sellega seotud vigastused.
Endale ja lastele maksimaalse ohutuse tagamiseks tuleks kindlasti soetada ka batuudi turvaäär, juhul kui seda juba algselt komplektis ei ole. Batuudi turvaäär on mõeldud vedrude katmiseks ja hoiab ära kätt- või jalgupidi vedrude vahele kukkumise. Enamasti on nad valmistatud tugevast veekindlast materjalist ja seega kaitsevad nad ka vedrusid vihma eest. Arvestades Eesti ilmastikuolusid oleks mõistlik soetada ka batuudi kate, mis kaitseb hüppematti vihma, päikese ja tolmu eest ning tagab batuudile pikema eluea ja parema väljanägemise.