Pole midagi paremat, kui veeta aega looduses, kuulata linnulaulu ning nautida ise kasvatatud aiasaaduseid. Selleks aga, et aed vilju annaks, on vaja selle eest aasta läbi hoolt kanda. Hooajalised aiatööd ja aiatööriistad on võrdlemisi erinevad. Kui suvel on kindlasti vaja mõelda kastmisviisidele ja muretseda kastekanne või voolikuid ja kevadel istutamisele ning peenrapiiretele, siis sügistel toimetustel on ka oma nägu.
Ostunimekiri sõltub natuke ka aia asukohast: kaugel metsatukas asuvasse maakoju on vaja osta ehk ka generaator, samas kui linnamaja tagaaias ei ole selle olemasolul suurt mõtet. Mõned tööriistad ei hooli aga asukohast, vaid neid läheb vaja igal pool.
Aastaringselt kasulik
Aiakäru läheb vaja nii kevadel kui ka suvel, ent just sügisel on see asendamatu. Muidugi võib mulda, kuivanud lehti ja taimi ning muud vedada ka ämbriga, ent käru kasutamine aitab säästa selga ning teeb riisutud lehehunnikute vedamise tunduvalt lihtsamaks. Valida võib nii ühe- kui kaherattalise lahenduse, kergema ja raskema käru vahel.
Kindlasti on asendamatuteks tööriistadeks ka reha, labidas ja kõblas. Nende valimisel on hea idee pidada silmas kasutaja pikkust. Vales pikkuses tööriistaga saab küll töö tehtud, ent see on aeganõudvam ja tähendab valulikke lihaseid järgmisel päeval. Sügisele mõeldes on kõige vajalikum tõenäoliselt reha, millega saab peenrad korda tõmmata ning langenud lehed kokku rehitseda. Vajalikuks võib osutuda ka labidas, et peenrad enne talvepuhkusele minekut läbi kaevata.
Kindlasti peaks olema iga aiaarmastaja riiulis sobilikud töökindad. Kuigi mullas võib sobrada ka paljakäsi, mõjub see nahale halvasti ning pikk küürimine, et mullaviirud küünte alt ära saada, pole vast kellegi lemmiktegevus. Külmemal ajal aitavad kindad ka sõrmi külmakahjustustest säästa. Eelistada võiks kindaid, mis on osaliselt tekstiilist ja osaliselt kummist – sellisel moel laseb kinnas õhku läbi, kuid ei luba kätel liiga kiiresti määrduda.
Lõikeriistad aiahoolduses
Teised käsitööriistad, mida tasub endale valmis osta, on erinevad lõikeriistad. Mitte ainult oksakäärid, millega puid kärpida või hekikäärid, millega põõsaid kujundada, vaid ka lihtsad käärid, et lõigata nööre, katteloore jms. Sügisest rääkides on vaja lõigata ka lillede varsi ja kuivanud lehti, et need talveks valmis seada ning erinevas pikkuses katteloore.
Mainimata ei saa jätta oksapurustajat. Igas aias on vaja kärpida puid ja põõsaid. Okstest lahtisaamiseks on levinud viisiks nende põletamine, kuid selle asemel tasub soetada oksapurustaja. Oksapurustaja kasutamisel saadud multši saab kasutada ka peenarde kattevahendina, nii et kaks muret on lahendatud ühe hoobiga.
Sügisel valmistutakse talveks ja järgmiseks aastaks
Talvise valmisseadmise alla kuulub ka külmatundlike taimede katmine ja kaitsmine. Selle juures tulevad appi nii katteloorid, varjutuskangad kui ka kuivatatud lehed, mida peenarde peale kuhjata. Õnneks ei ole aga vähemalt hetkel vaja kõige sellega kiirustada, sest katmine tuleb päevakorda võtta siis, kui oodata on esimesi öökülmasid.
Sügise saabudes on kasulik mõelda järgmisele aastale, sest aiahooaja lõppedes võib poodides silmata mitmeid häid allahindluseid. Isegi kui ostukorvi läheb näiteks tööriistakomplekt, mida sa talvel ei vaja, on see kevade saabudes ootel ja kasutusvalmis. Samal põhjusel oleks hea mõte vaadata üle ka müügis olevad murutraktorid. Kuigi talvel on aed lumekihi all, siis võrreldes tavalise muruniitjaga, on murutraktoriga niitmine tunduvalt lihtsam ja kiirem.