Kätte on jõudnud kena ja värviline sügis ning kõik tragid aias toimetajad on noppimas sõna otseses mõttes töö vilju. Nüüd saavad kõik, kes on aiasaadusi hoolega hooldanud, talveks maitsvaid hoidiseid ja keediseid ning muud oma käega kasvatatud head-paremat.
Nippe, kuidas oma aiasaadusi hoiustada, on erinevaid ning miks mitte meenutada, kuidas oma aiasaadusi paremini säilitada.
Säilita õunu kastides
Aiasaadusi on palju ja nende säilitamisel peab olema hoolikas. Mõned puuviljad nagu õunad, mida koduaiast korjad,võivad säilida ka üle talve. Kuid selleks peab enne nende säilitamist hoolikalt veenduma, et nende hulgas poleks ussitanud või mädanemise tunnustega õunu. Üks mädanema läinud õun võib rikkuda kogu saagi.
Õunte säilitamiseks sobivad hästi papist või puidust kastid, mis peavad saama piisavalt õhku, asuma kuivas ruumis ja ei tohiks olla üksteise peale paigaldatud. Kui on soov õunu säilitada ruumi säästmiseks nii, et laod kastid kaste üksteise peale virna, siis vali kindlasti kastid või mahutid, mis jätavad piisava õhuruumi kahe kasti vahele. Kui just pole kahe kasti vahel piisavalt ventileerivat õhku. Õigel viisil säilitades saad süüa omaenda aiast korjatud töötlemata ja ökopuhast õuna kasvõi jõuludel.
Külmik aitab maitseürte säilitada
Maitsev ja toidule alati mekki juurde andvat aiarohelist võib samuti säilitada üsna lihtsalt. Tilli säilitamisel on hea see, et saad ära kasutada kogu maapealse võrse.
Värskemaid ja nooremaid võrseid on hea korjata kohe tarbimiseks, sest mõnus mahe maitse teeb toidu palju nauditavamaks.
Heaks abivahendiks soolatud tilli säilitamisel on jahekapp. Aiast saadud värsket tilli segatakse soolaga ning hoiustatakse purkides jahekapis. Jahekapp oma soovitusliku temperatuuriga kuni 4 kraadi on ideaalne vahend paljude aiasaaduste säilitamiseks.
Tilli korjamisel pead samuti veenduma, et nende hulgas poleks haigestunud taimi. Pea ka silmas, et tilli korjamiseks on parim aeg siis, kui pole tekkinud veel õievarsi. Samuti tasub tilli korjata kuiva ilmaga.
Tilli saab säilitada ka sügavkülmutatuna näiteks õhukindlas plastikkarbis või õhukindlas ribaga kilekotis. Mis võiks olla parem, kui südatalvel valmistatud roa sisse saab lisada värsket aedtilli, sest sellisel moel säilitab aedtill parima maitse.
Köögiviljad marinaadi!
Tomatid ja kurgid on alati olnud osa meie toidulauast nii värskelt kui ka erinevatel viisidel hoiustatult. Kõige levinumaks viisiks säilitada tomateid ja kurke on ikka marineeritult.
Kuid marinaadidega saab mängida ning lasta oma loovusel lennata ja luua oma lemmikmarinaad. Levinud on nii vürtsikad marinaadid, magusad marinaadid ja soolased marinaadid.
Tomateid ja kurke marineerides pea ikka silmas, et marinaadis võiks olla rohkem tunda kurgi või tomati maitset kui äädika või soola maitset. Ära ka unusta, et ajaga marinaad kaotab oma teravust.
Tomateid saab sisse teha ka purustatult, maitsestades äädika, soola või millegi muu maitsvaga, lisades ka küüslauku ja segades ühtseks massiks. Sellisel moel säilib tomat külmkapis mitu kuud ning mõnus värske segu sobib toidu kõrvale ideaalselt.
Aiasaaduste hoiustamine tuleb kasuks ka siis, kui poelettidelt leiame kõiksugu maitseid, sest omatehtud asjad on hoopis teise meki ja tähendusega. Küll siis talvel maitsvaid hoidiseid toidu kõrvale süües meenub, kuidas suvel sai rohida ning kasta.
Aiasaaduste hoiustamisega kannad edasi ka eestlaste koriluskultuuri ning on tore, kui see jätkub nii ka järeltulevatel põlvedel.